SW-4

CHARAKTERYSTYKA
SW-4 to lekki, wielozadaniowy śmigłowiec zaprojektowany z myślą o transporcie 5 osób, (uwzględniając pilota/ów) w dzień i w nocy warunkach VFR. Śmigłowiec posiada certyfikat Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego na zgodniść z JAR 27. SW-4 doskonale sprawdza się do transportu pasażerów, szkolenia podstawowego i zaawansowanego, misji patrolowych i obserwacyjnych. Dodatkowo, posiada najlepszy zasięg w swojej klasie.
Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, niskim kosztom operowania i łatwości pilotażu, SW-4 stanowi doskonały wstęp do segmentu lekkich śmigłowców turbinowych. Kadłub został zaprojektowany z najwyższej jakości materiałów przy dużym udziale materiałów kompozytowych.

PRZESTRZEŃ WEWNĘTRZNA I ŁATWOŚĆ DOSTĘPU
Obszerna kabina zapewnia pasażerom doskonały komfort i widoczność zewnętrzną. Dostęp do wnętrza śmigłowca umożliwiają przesuwane drzwi tylne oraz uchylne drzwi przednie z obu stron kabiny. Wnętrze śmigłowca zostało zaprojektowane z myślą o zapewnieniu maksymalnej użyteczności.  Może ono zostać szybko i łatwo przekonfigurowane z wersji pasażerskiej na transportową, która umożliwia przewożenie 323 kg w kabinie i dodatkowe 150kg w przedziale bagażowym.

MOŻLIWOŚCI OPERACYJNE
Rozwiązania techniczne zastosowane przez inżynierów PZL-Świdnik pozwoliły skonstruować śmigłowiec, który może zostać przystosowany do pełnienia szeregu różnorodnych misji.
Doskonałe parametry i bezpieczeństwo podczas lotu sprawiają, że SW-4 bardzo dobrze sprawdza się podczas misji szkoleniowych.  Wykorzystanie SW-4 dla potrzeb szkolenia w Polskiej Armii gwarantuje, że śmigłowiec ten spełnia wymogi NATO w zakresie szkolenia pilotów. 

Aplikacje
» WERSJA PASAŻERSKA/VIP

Pasażerska wersja SW-4 wyposażona jest w dające się łatwo zdemontować fotele, posiadające właściwości pochłaniania energii podczas twardego lądowania. W przedniej części kabiny znajdują się dwa fotele pilotów, z których jeden może służyć jako miejsce dla pasażera. 

» WERSJA TRANSPORTOWA

SW-4 w wersji transportowej może być wykorzystywany do przewozu osób i ładunków. Śmigłowiec przystosowany jest do przewozu 400 kg ładunku w kabinie i do 150 kg w przedziale bagażowym. SW-4 może przenosić ładunki o masie do 650 kg.

» WERSJA PRZECIWPOŻAROWA

W wersji przeciwpożarowej śmigłowiec może zostać wyposażony w zbiornik BambiBucket o pojemności 455 litrów.

» SZKOLENIE PODSTAWOWE I ZAAWANSOWANE

Doskonałe parametry w locie i wysoki poziom bezpieczeństwa sprawiają, że SW-4 to idealny śmigłowiec szkolno-treningowy. SW-4 jest przystosowany do realizacji treningu w dzień i w nocy, w symulowanych warunkach IFR z użyciem gogli NVG. System symulacji defektów umożliwia prowadzenie szkolenia
z zakresu symulacji awarii sztucznego horyzontu, instalacji hydraulicznej i girobusoli.

» WERSJA POLICYJNA

SW-4 w konfiguracji policyjnej może zostać wyposażony w następujący sprzęt: kamera termowizyjna i telewizyjna, system komunikacji z obsługą naziemną, system łączności wewnętrznej, megafon, wciągarka, reflektor poszukiwawczy, gogle NVG, system ostrzegania o przeszkodach, system do desantowania na linie.

» POWIETRZNY TRANSPORT MEDYCZNY

Śmigłowiec SW-4 w wersji medycznej pozwala na instalacje podstawowego sprzętu medycznego i przewozu noszy
z sanitariuszem. Na wyposażenie może składać się zestaw pierwszej pomocy, koc ratunkowy, butla tlenowa, uchwyty
do instalacji  sprzętu medycznego szafka i podłoga odporna na zabrudzenia. Istnieje możliwość instalacji dodatkowych urządzeń np.  systemu łączności wewnętrznej (ICS), systemu komunikacji z obsługą naziemną i wciągarki.

Waga
Maksymalna masa startowa 1 800 kg 3,968 lb
Masa pustego śmigłowca
998
kg 2,200 lb
Osiągi silnika (Rolls Royce 250 C20-R/2)
Moc startowa
336 kW 450 shp
Masymalna moc ciągła
283 kW 380 shp
Zbiornik paliwa
Pojemność zbiornika paliwa
471 l 125 usg
Załoga
Pilots/Passengers 1/4
Wymiary Zewnętrzne
Długość całkowita (przy obracaj ących się wirnikach) 10,58 m 34ft 8 in
 
Wysokość całkowita
3,13 m 10ft 3 in
Rozstaw płóz
2,20 m 7ft 2 in
Średnica wirnika nośnego
9,00 m 29 ft 6 in

Średnica wirnika ogonowego
1,50 m 4 ft 11 in

Osiągi (ISA, 1800 kg / 3968 lb)
VNE 254 km/h 137 kts
Prędkość przelotowa
206 km/h 111 kts
Prędkość wznoszenia
6,6
m/s 1,299 ft/min
Zawis IGE (TOP) 1,290
m 4,232 ft
Zawis OGE (TOP) 820 m 2,690 ft
Pułap praktyczny (MCP) 3,900
m 12,795 ft
Zasięg maksymalny* 850
km 459 nm
Długotrwałość lotu*

5h: 30 min

* brak rezerwy, @5000ft  

• Podwójne sterowanie
• Przesuwane drzwi z obu stron kabiny
• Hamulec wirnika nośnego
• Ogrzewanie kabiny
• Dodatkowe wyposażenie przedziału transportowego
• Hak Transportowy
• Zbiornik przeciw pożarowy Bambi Bucket

• ADF
• ICS
• GPS
• Radar-altimer
• Transponder (mode A/C)
• Comm/Nav
• Gyro-compass

12/02/2014
CI-14-00108 SW4_NewforPoland4_web.pdf
.pdf (700.1 KB)